Unsupported hardware family “virtualbox-2.2” hatası

Bir ova dosyasını esx e deploy etmeye çalışırken “Unsupported hardware family “virtualbox-2.2″”şeklinde bir hata alabilirsiniz.

unsupported-ovf

Vmware in bir ovf tool u var , VMware Open Virtualization Format Tool adresinden bunu indirebilirsiniz. Küçük bir exe dosyası esasen ve komut arabiriminden çalıştıracağız.  Şimdi indirip kurduğunuzu varsayıyorum , muhtemelen Program files altında bir yere indi , yolunu tespit ettikten sonra windows komut konsolunu açıyoruz

convert-ovf-ova

Komutumuz aşağıdaki şekilde. Açıklamalarını bir altta vereceğim.

C:\Program Files\VMware\VMware OVF Tool>ovftool.exe –lax d:\iso\ossec-vm-2.8.3.ova d:\iso\ossec-vm-2.8.3.ovf
Opening OVA source: d:\iso\ossec-vm-2.8.3.ova
Opening OVF target: d:\iso\ossec-vm-2.8.3.ovf
Writing OVF package: d:\iso\ossec-vm-2.8.3.ovf
Transfer Completed
Warning:
– No manifest entry found for: ‘ossec-vm-2.8.3-disk1.vmdk’.
– No manifest file found.
Completed successfully

Şimdi az önce ovftool.exe nin yerini bulmuştuk, bende C:\Program Files\VMware\VMware OVF Tool içinde , cmd de o path e gittim ve sonrasında ovftool.exe –lax yazdım , sonra ova dosyasının yolunu ve yine sonrasında oluşmasını istediğim ovf dosyasınını yolunu ve adını yazdım , işlem bu kadar , kısa süre içinde işlemin başarıyla tamamlandığına dair yazıyı göreceksiniz. Şimdi oluşturduğunuz ovf dosyasını notepad ile açıp <vssd:VirtualSystemType>virtualbox-2.2</vssd:VirtualSystemType> yazan yeri <vssd:VirtualSystemType>vmx-07</vssd:VirtualSystemType> olarak değiştirin ve kaydedin.

Şimdi dosya editleyerek hash ini de değiştirdiğimiz için tekrar deploy ederken integrity check hatası alacaksınız. Bu sebeple File Checksum Integrity Verifier utility yi indirmeniz gerekecek. Ben C diskinmin içine indirdim , yine koumt konsolu üzerinden işlem yapacağız. KOmutumuz aşağıdaki şekilde , fciv.exe yazıyoruz o path içinde iken , sonrasında manifesto dosyasında belirtilen şifrelemeyi yazıyoruz , bende Sha1 şeklinde , sonrada dosyanın path i ve adını yazıyoruz , bize yeni bir verifier veriyor , bunu manifesto dosyamızın içine yazıyoruz. .ovf uzantılı dosyayı her değiştirdiğinizde bu işlemi tekrarlamalısınız , Sizin açmaya çalıştığınız ovf ye göre bu işlemi yapmanıza gerek olmayabilirde , eğer integrity hatası alır iseniz uygulayabilirziniz.

C:\>fciv.exe -sha1 D:\iso\ossec-vm-2.8.3.ovf
//
// File Checksum Integrity Verifier version 2.05.
//
ce2f5d6708b1a1718e07f270f0f2f3208b447c06 d:\iso\ossec-vm-2.8.3.ovf

 

Ayhan ARDA

Share Button

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*